HubScreen – pierwszy opis

W poszukiwaniu pomysłu na nowy projekt postanowiłem znaleźć rozwiązanie na jeden z ostatnio trapiących mnie problemów – mianowicie, z racji rozpoczęcia prawdziwie dorosłego życia, każdego ranka muszę sprawdzać parę rzeczy przed wyjściem do pracy jak np. prognozę pogody, co tam nowego na świecie przez noc się zadziało, czy komunikacja miejska w Gdańsku jeździ bez żadnych problemów, itd.

Dodatkowo od niedawna zostałem kierowcą z prawdziwego zdarzenia, a to powoduje, że muszę również uwzględniać drogę dojazdu do pracy – a mam je dwie 😉 Błędny wybór może kosztować mnie wiele minut jak nie godzin stania w korku (uroki tunelu pod Martwą Wisłą).

Do tej pory radziłem sobie za pomocą swojego smartphone’a, ale sprawdzanie tego wszystkiego zajmowało trochę czasu i wymagało przeklikiwania się przez kilka aplikacji.

Dlatego, z racji posiadania dwóch popsutych laptopów Toshiba L500D-149 z czasów studiów, stwierdziłem, że te wszystkie informacje najlepiej byłoby wyświetlać na jednym ekranie, a takowe posiadałem w moich popsutych laptopach (miały uszkodzony mostek północny, więc ekrany powinny być w porządku).

I wtedy powstała następująca koncepcja: do ekranu z popsutego laptopa podłączam jakiś kompaktowy układ scalony, który poprzez WiFi pobiera potrzebne informacje i wyświetla je na ekranie, gdy czujka ruchu wykryje obecność (dodatkowy warunek, żeby działało to maksymalnie bezobsługowo, a dodatkowo energooszczędnie).

Jeśli chodzi o rzeczywisty sprzęt do zaplanowałem to w ten sposób: ekran Samsung LTN156AT01-U01 poprzez odpowiedni kontroler z HDMI podłączam do Raspberry Pi Zero WH (wyświetlanie informacji będzie w formie strony WWW lub pobawię się z nowym .NET Core/.NET Framework 5.0), które otrzymuje polecenie załączenia ekranu po odebraniu sygnału o obecności z czujki PIR.

Zobaczymy czy taka koncepcja ma sens – na razie kompletuje sprzęt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.